پول نیوز - با توجه به اطلاعات ردیابی کشتی در ریفینیتیو ایکون، یک تانکر حمل سوخت نفتی ایران به دلیل نقض تحریم های ایالات متحده، محموله خود را در مخازن ذخیره سازی در نزدیکی شهر ژوشان تخلیه کرده است.

به گزارش پول نیوز به نقل از رویترز؛ تخلیه حدود ۱۳۰۰۰۰ تن نفت خام ایران، از تانکر مارشالZ، نماینده پاناما که توسط پایانه انبار ذخیره نفت چین تایید شده‌است. پایان سفری که برای این محموله، از چهار ماه پیش‌آغاز شده بود. رویترز در روز ۲۰ مارس گزارش داد که برخی از صادرات های نفتی ایران با استفاده از نقل و انتقالات کشتی به کشتی، تحریم‌های ایالات‌متحده بر علیه صادرات نفت را دور می زنند.
دومین نماینده از پایانه شرکت انتقال نفت ژوشان جینرون، گفت که این محموله نمی تواند نفت ایران باشد، زیرا این پایانه از حداقل چهار سال گذشته هیچ محموله ی رسمی از سوی ایران دریافت نکرده است.
خبر این تخلیه ی سوخت نفتی، پس از دستور ترامپ مبنی بر لغو معافیت خرید نفت از ایران منتشر شده است. با حذف ایران از چرخه ی معاملات نفتی، آمریکا، به جبران خسارت وارده به خریداران بزرگ نفت خام این کشور از جمله چین اقدام کرد. واشنگتن به دنبال ایجاد فشار بر ایران برای رها کردن برنامه های هسته ای خود، محصولات پالایش شده مانند نفت خام، که عمدتا برای موتورهای کشتی و تولید برق مورد استفاده قرار می گیرند را، از نوامبر 2018 تحریم کرد.
رویترز اعلام کرده است که حرکات کشتی مارشالZ را از ژانویه سال 2019 زیر نظر داشته است و با استفاده از داده های ردیابی کشتی ریفینیتیو ایکون حرکت لحظه به لحظه ی آن را بررسی کرده است. از تاریخ 22 مارس تا رسیدن به پایانه ی جینرون در جزیره لیوهنگ در 8 مه، کشتی با توجه به داده های ردیابی، در عمق کشتی ثابتی از آب برابر 15.9 متری نگه داشته شده است. این داده نشان می دهد که محموله قبل از رسیدن به پایانه، در حدود 30 کیلومتری جنوب ژوشان، نزدیک شانگهای، تخلیه نشده است. پایانه جینرون در وب سایت خود اعلام کرده است که این سوخت می‌تواند در آنجا ذخیره شود و به طور رسمی به کشور وارد شود. 
در 12 ماه مه، با توجه به داده های ردیابی کشتی در عمق 9 متری قرار گرفته است که این به آن معنی است که کشتی به طور کامل اقدام به تخلیه سوخت کرده است. داده ها نشان می دهد که این کشتی پس از تخلیه ی سوخت به آب های خارج از سنگاپور هدایت شده است.
از مالزی تا چینمارشال Z در ماه ژانویه از یک تانکر بزرگ تر در سواحل امارات متحده عربی محموله را تحویل گرفت. اطلاعات ردیابی کشتی نشان می دهد که سوخت نفت به یک تانکر دوم به نام لیبیا منتقل شده و از بندر مالزی در اوایل همان ماه، حرکت خود را آغاز کرده است. اما خریداران احتمالی که نسبت به تحریم‌های اقتصادی محتاط بودند، از کالای مارشالZ آگاه بودند. در ماه مارس، مارشالZ سوخت را از لیبی گرفت و از سواحل سنگاپور و مالزی، عبور کرد. این کشتی در ماه‌های مارس و آوریل در سنگاپور و مالزی ماند و قبل از این که به هنگ‌کنگ و سرانجام به جزیره لیوهنگ برود ، داده‌های ردیابی کشتی نشان می دهد در استان ژجیانگ واقع در شرق چین حضور داشته است.
رویترز قادر به تعیین علت تخلیه محموله نبود، اما فعالان در صنعت اعلام کرده اند که احتمالا یکی از دلایل اصلی تضمین فروش آن بوده است همچنین نتوانست بفهمد چه کسی محموله‌های سوخت حمل‌شده توسط مارشالZ را خریداری کرده‌است همچنین نتوانست مالکان آن را تعیین کند. براساس گزارش دیده‌بان حقوق بشر، این تانکر به یک خریدار نامعلوم فروخته شده بود و قصد داشت به عنوان ذخیره شناور فعالیت داشته باشد.

منبع: پول نیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

نگاهی به عملکرد وزارت‌ نفت در بورس انرژی

از سال گذشته تاکنون، ۱۱ بار نفت خام سبک و شش مرتبه میعانات گازی پارس جنوبی در بورس انرژی عرضه شد اما در معدود دفعات، مقداری از آن به فروش رفته است که همین مساله شائبه‌هایی را درباره رویکرد منفی وزارت نفت برای تداوم این مساله به‌وجود آورد که موجب واکنش از سوی این وزارتخانه شد.

به‌گزارش ایسنا، تاکنون عرضه نفت و میعانات گازی در بورس انرژی دارای شیوه‌نامه نبود و تنها با اجازه شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه در این حوزه فعالیت صورت می‌گرفت، اما با توجه به این‌که فروش نفت و میعانات گازی در بورس انرژی در قانون امسال ذکر شد، شیوه‌نامه صریحی با در نظر گرفتن همه فعل و انفعالات فروش توسط وزارت نفت تدوین شد.

تأثیر تدوین شیوه‌نامه جدید عرضه نفت در بورس

در شیوه‌نامه عرضه نفت و میعانات گازی در بورس انرژی به مباحثی همچون نحوه قیمت‌گذاری و نحوه تعدیل قیمت‌ها اشاره شده، زیرا ممکن است از زمانی که خریدار در بورس برنده می‌شود تا زمان برداشت، دو تا سه ماه طول بکشد، از این رو باید مشخص شود قیمت‌ها چگونه تعدیل می‌شود تا دو طرف معامله متضرر نشوند و معامله منصفانه باشد. بیژن زنگنه - وزیر نفت - درباره نقش تدوین شیوه‌نامه عرضه نفت و میعانات گازی در بورس در عرضه‌های بعدی و این‌که آیا می‌تواند در فروش بیشتر تأثیر داشته باشد، اظهار کرده است: اساس بر این است که این عرضه در مسائلی همچون قیمت‌گذاری شفافیت داشته باشد تا افرادی که می‌خواهند قیمت دهند، به‌درستی بدانند پول را چگونه از آن‌ها دریافت می‌کنیم، همچنین بتوانند محاسبات خود را به دقت انجام دهند و همه آن‌ها به‌طور یکسان اطلاعات مربوط به خرید و فروش را داشته باشند.

وی با تاکید به این مساله که وزارت نفت به فروش نفت در بورس تمایل دارد، تصریح کرد: قبل از این‌که در بودجه سال ۱۳۹۸ عرضه نفت به صورت ریالی مصوب شود، من اجازه این اقدام را از شورای عالی هماهنگی اقتصادی اخذ کردم و امسال آن را در بودجه گنجاندند، لذا وزارت نفت در سال جاری به صورت مستمر در بورس، نفت عرضه می‌کند و من نیز با این کار موافقم‌، اما باید اندازه هر چیزی را بدانیم و وزن و اندازه بخش‌های مختلف را فراموش نکنیم.

به گفته وزیر نفت، این موضوع که برخی می‌گویند در بورس، نفت عرضه نمی‌کنیم، صحیح نیست، چراکه مطابق قانون هر هفته، نفت در بورس عرضه می‌کنیم و من به بعضی از این دوستان که مدعی هستند عرضه نمی‌کنیم، گفته‌ام که خودشان مسئولیت کار را برعهده گیرند و حتی اگر نمی‌خواهند مسئولیت کار را به عهده بگیرند، پای کار آمده و مشارکت و کمک کنند اما من نمی‌توانم برای اینکه ۳۰ هزار بشکه نفت بفروشم، نرخ نفت ایران را در بازار جهانی نابود کنم، چراکه به هر حال نرخی که در بورس اعلام می‌شود، بر بازارهای دیگر ما اثر می‌گذارد، البته وقتی می‌گوئیم خریداران نفت در بورس، ریالی پول خرید را پرداخت کنند، امتیاز بزرگی به افراد می‌دهیم و تاکنون نیز امتیازات زیادی در بورس داده‌ایم.

عرضه ماهانه پنج میلیون بشکه نفت در بورس

زنگنه با تاکید به این مساله که ما عرضه را محدود نمی‌کنیم و هم اکنون بر اساس قانون ماهانه پنج میلیون بشکه نفت در بورس عرضه می‌کنیم، گفت: باید خریداری وجود داشته باشد، وقتی نفت را در بورس نمی‌خرند، من باید چه کاری انجام دهم، اولین بخش را عرضه می‌کنیم، نمی‌خرند و دومی هم به همین ترتیب، لذا اگر نفت را خریداری کردند وزارت نفت بیش‌تر عرضه خواهد کرد و حتی اگر بیش‌تر از پنج میلیون بشکه در ماه نیز بخرند، نفت ارائه می‌دهد؛ بنابراین باید خریدار وجود داشته باشد و وزارتخانه یک طرف قضیه است.

ایجاد زیرساخت فیزیکی عرضه نفت در بورس

به گفته وزیر نفت، ما تا قبل از این، به هیچ‌وجه در حجم پایین یعنی کمتر از یک میلیون بشکه نفت در هیچ جا عرضه نمی‌کردیم، اما اکنون گفته‌ایم که نفت در واحدهای ۳۵ هزار بشکه‌ای ارائه می‌کنیم که این ۳۵ هزار بشکه یعنی ۵ هزار تن، در حالی که پیش از این هرگز چنین عرضه‌ای نداشته‌ایم. ما برای عرضه نفت در بورس زیرساخت فیزیکی ایجاد کردیم و حتی گفتیم از راه زمینی نیز می‌توانیم آن را ارائه دهیم و انعطاف بسیاری نشان داده‌ایم.

وضعیت آینده بورس انرژی

اما رضا پدیدار - کارشناس حوزه انرژی - درباره وضعیت فعلی بورس انرژی و آینده آن به ایسنا گفت: ساختار بورس در دنیا تعریف شده است و هر کسی که قصد مشارکت در این حوزه را دارد، باید با مدل‌های متعارف اجرایی بورس که در دنیا جاری است، عمل کند و اگر شرکت امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران تکلیف می‌کند که محموله باید ۳۵ هزار بشکه باشد باید تدابیر لازم برای این مهم را نیز در نظر بگیرد.

به گفته وی، زمانی که ۳۵ هزار بشکه خریداری می‌شود، امکان صادرات آن وجود ندارد؛ برای این‌که کشتی که می‌خواهد این محموله را حمل کند، باید به ظرفیت ۷۰۰ هزار بشکه برسد، یعنی باید ۲۰ تا محموله ۳۵ هزارتایی خریداری شود.

این کارشناس حوزه انرژی افزود: ممکن است شخصی ۳۵ هزار نفت بشکه خریداری کند اما قصد حمل کردن آن را نداشته باشد چراکه یکی از ویژگی‌های بورس این است که افراد می‌توانند روی کالا خریداری شده خود بازی کنند، مثلاً یک ماه کالا را نگه دارند و سپس به فروش برسانند و یا این‌که محموله را به صورت کاغذی به فروش برسانند و وارد پروسه عملیاتی نشوند.

پدیدار با تاکید به این مساله که ساختار بورس باید رشد کند، اظهار کرد: بنده در کنفرانس اخیر راه‌کارهای توسعه بازارهای بین‌المللی که در حاشیه نمایشگاه نفت امسال برگزار شد، با مدیرعامل بورس انرژی صحبت داشتم که طبق گفته‌های وی، اکنون در ابتدای راه قرار دارند و هدفشان رشد و توسعه بورس انرژی است.

وی افزود: فرمولی که امروز بورس دارد، یک مقدار سخت است؛ به طور مثال درباره پرداخت‌ها باید شش درصد قبل از شرکت در بورس پرداخت و بعد از برنده شدن نیز باید ۲۰ درصد فوری پرداخت و ۸۰ درصد دیگر ظرف مدت زمانی باید پرداخت و سپس از بنادر صادراتی خارک برده شود.

کارشناس حوزه انرژی با بیان این‌که باید مسائل مالی را مانند کشورهای توسعه یافته پیش ببریم، اظهار کرد: باید برای افراد حائز شرایط و کارگزاران بورس خط اعتباری در نظر گرفته شود، چراکه این افراد با خط اعتباری که دارند، بازی می‌کنند و این مساله موجب ایجاد گردش اقتصادی و رونق در بورس می‌شود.

پدیدار تصریح کرد: اکنون نه تنها شاهد رونق در بورس انرژی نیستیم بلکه فعالان اقتصادی نیز با درهای بسته روبرو می‌شوند؛ به طوری که در سال جاری در بورس چند بار محموله‌های مختلف عرضه شد اما خریداری وجود نداشت لذا باید شفاف‌سازی، اطلاع‌رسانی و مساعدت در این حوزه پر رنگ‌تر شود.

وی با اشاره به بهترین راه‌کار برای حل این وضعیت، گفت: باید فعالان و کارگزاران بورس شناسایی شوند و خط اعتباری به آن‌ها داده شود و سپس محموله‌ها را به محموله‌های کوچک‌تری تبدیل و این محموله‌ها به کشورهای همسایه صادر کنند.

این کارشناس حوزه انرژی درباره ارزیابی کارشناسی درباره وضعیت آینده بورس انرژی، اظهار کرد: آن طور که مطلع شدم، رئیس بورس انرژی وعده داد تا این مسیرها کوتاه‌تر شود و رشد در این حوزه به‌وجود آید که ما نیز نسبت به بهبود شرایط امیدواریم.

پدیدار با اشاره به استقبال بخش خصوصی از بورس انرژی، گفت: استقبال بخش خصوصی وابسته به میزان سرمایه و منافع آن است چراکه اگر بخش خصوصی بتواند را خریداری و معامله کند و به‌طور کلی به این بخش قدرت عمل داده شود نه تنها استقبال می‌کند بلکه قطعاً حوزه بورس انرژی نیز توسعه می‌یابد اما اگر پای بخش خصوصی بسته باشد نمی‌توان انتظار فعالیت از آن را داشت.

انتهای پیام

تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران+عکس

توضیح وزیر نیرو درباره سخنان جنجالی‎اش؛ نگفتم ایرانی‌ها باید روزی یک وعده غذا بخورند| تاکیدم بر سختکوشی و تحمل جامعه "چین" بود| از مردم تشکر می‌کنم

فریدون حیدری شهردار منطقه ۵ تهران شد

کلیدواژه: نفت خام معافیت نفتی تانکر حمل سوخت ایران

منبع این خبر، وبسایت www.poolnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۶۶۱۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • محموله ۵ میلیارد ریالی پوشاک قاچاق در اصفهان کشف شد
 • ◄ توسعه حمل و نقل کانتینر بین بنادر شمالی ایران و بنادر روسیه در دریای خزر
 • ◄ روند ترخیص کالاهای اساسی از بنادر سریع و مناسب است
 • اهمیت حمل و نقل کانتینری بین بنادر ایران و روسیه
 • ترخیص لحظه‌ای کالا‌های اساسی از بنادر
 • خدمه شناور تانکر فرنت الطیر از کشور خارج شدند
 • توقیف محموله بزرگ پرده قاچاق/جزای نقدی یک میلیارد و 645 میلیون ریالی
 • نفت خام سنگین در بورس انرژی عرضه می‌شود
 • ۲۸ خرداد؛ عرضه نفت خام سنگین
 • تاخیر چند ساعته پروازها در فرودگاه مهرآباد/ سرگردانی و اعتراض ۳۰۰ مسافر و عدم پاسخگویی مسئولین+ عکس
 • تصویر کنترل و بازرسی کشتی های بندر چابهار در زمره ٥ عکس برتر سال
 • کشف محموله پرده قاچاق و جریمه میلیاردی متهم در خدابنده
 • ◄ درخواست رانندگان کامیون: پایان «مفت‌بری» و کرایه توافقی با واقعی کردن قیمت سوخت
 • انفجار تانکر مواد سوختنی در ایذه یک کشته برجا گذاشت
 • 5 کشته در تصادف نیسان با تریلر در فارس
 • سرگردانی محیط زیست میان مسئولان و سمن‌ها!
 • حادثه رانندگی در فارس 5 کشته به دنبال داشت
 • تحلیل قیمتی انفجار نفتکش‌ها
 • جزئیات حادثه تانکر سوخت با وانت نیسان/۵ نفرجان باختند