رویداد۲۴ علی مطهری نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در برنامه رادیویی پارک شهر شبکه تهران، در پاسخ به سوالی مبنی بر شکایت مجمع تشخیص از وی، گفت: ابتدا در این زمینه موضوعی مطرح شد، اما بعد آقای مجید انصاری تکذیب کردند.

اعضای مجمع باید انتقاد پذیر باشند
وی درباره علت و محور شکایت با بیان اینکه هنوز چیزی به من ابلاغ نشده است، گفت: احتمال می‌دهم مساله مرتبط به جمله‌ای باشد که گفته بودم اعضای مجمع استقلال فکری ندارند. من گفته بودم با توجه به اینکه مجمع در قانون اساسی ما بازوی مشورتی رهبری است و باید اعضای مجمع مشاور خوب و کمکی برای رهبر باشند، اما اغلب اوقات و در مسائل مهم اعضای مجمع به جای اینکه خودشان فکر کرده و نظر و مشورت به رهبری بدهند، منتظرند ببیند رهبری چه می‌گویند بعد همان را تکرار کنند که ظاهرا همین موضوع به عنوان توهین برای اعضای مجمع تلقی شده است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس دهم ادامه داد: در حالیکه این اظهارات بنده نوعی انتقاد است و شما نمی‌توانید انتقاد را به نام توهین تلقی کنید، ما می‌گوییم شما باید استقلال فکری داشته باشید و نظر خودتان را به رهبری ارائه کنید تا در نهایت ایشان تصمیم بگیرند، یا قبول می‌کنند یا نمی‌کنند. نباید اینگونه باشد که اعضای مجمع بنشینند و ببینند رهبری نکته‌ای را مطرح کنند و شما هم همان را تکرار کنید، خب اگر قرار است اینگونه باشد ما نیازی به مجمع نداریم.

مطهری با تاکید بر اینکه اعضای مجمع باید انتقاد پذیر باشند، گفت: معنی ندارد که اگر کسی انتقاد کرد از او شکایت کنند.

گاهی برای تنبیه، متهمان سیاسی را به بند لات‌ها و قاچاقچیان می‌برند
وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر کشته شدن زندانی سیاسی در فشافویه و امکان ورود مجلس به این موضوع، گفت: مجلس وظیفه ورود به این موضوع را دارد، کمیسیون امنیت ملی حتما باید هیاتی را برای تحقیق و ارایه گزارش تعیین کند.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه سازمان زندان‌ها در این قضیه کوتاهی کرده و وزیر دادگستری هم باید پاسخگو باشد، تاکید کرد: زندان سیاسی را نباید در بند تبهکاران، دزدان و قاتلان و قاچاقچیان قرار دهند تا چنین اتفاقی بیفتد. گاهی برای تنبیه متهمان سیاسی این کار را می‌کنند که کار بسیار بدی است و در واقع شبیه اقدامی است که در کهریزک انجام شده و بچه‌های جوان را در سال ۸۸ به زندان کهریزک که جای لات‌ها و قاچاقچیان بود منتقل کردند که آسیب‌های جدی دیدند.

مطهری ادامه داد: به دلیل قتل فعال سیاسی رئیس سازمان زندان‌ها و وزیر دادگستری هر دو باید جوابگو باشند. منبع: خبرآنلاین خبر های مرتبط

منبع: رویداد24

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

از بوسیدن عکس وزیر تا ریاست کمیسیون اجتماعی

انتخاب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، اظهارات روز گذشته سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری، رئیس ستادکل نیروهای مسلح و دستور رئیس قوه قضائیه برای بررسی قصور احتمالی در زندان  فشافویه از مهمترین عناوین روزنامه‌های امروز سه شنبه - ۲۸خردادماه- است.

به گزارش ایمنا، در حالی که رئیس دستگاه قضایی دستور پیگیری حادثه اخیر در زندان فشافویه را صادر کرده، اما به نظر می‌رسد مجلسی‌ها هنوز تمایلی برای یک واکنش جدی به قتل علیرضا شیرمحمدعلی ندارند. این زندانی ۲۱ ساله هفته قبل در زندان فشافویه توسط دو متهم به قتل، کشته شد. تا اینجا در ترکیب ساکنان بهارستان تنها علی مطهری و عبدالکریم حسین‌زاده بودند که مستقیماً به این اتفاق واکنش نشان داده و به وقوع آن اعتراض کرده‌اند و خواستار روشن شدن ابعاد آن شده‌اند. البته دیروز همزمان با اعلام خبر دستور ابراهیم رئیسی در این رابطه، سازمان زندان‌ها هم در اطلاعیه‌ای توضیحاتی درباره این قتل و چگونگی وقوع آن ارائه کرد. اما تا اینجا نه خبری از ورود کمیسیون‌های مربوطه مجلس به این موضوع است و نه صدای اعتراض جدی دیگری از مجلس به گوش رسیده است. علی مطهری اولین نماینده‌ای است که دو روز بعد از قتل علیرضا شیرمحمدعلی به این اتفاق اعتراض کرد و خواستار پاسخگویی رئیس سازمان زندان‌ها و وزیر دادگستری شد. روز یکشنبه نیز عبدالکریم حسین‌زاده، نایب رئیس فراکسیون امید مجلس در نامه‌ای در همین رابطه به رئیس دستگاه قضایی خواستار صدور دستور پیگیری موضوع این قتل شد.

روزنامه ایران صفحه نخست امروز خود را به دستور رئیس قوه قضائیه برای بررسی قصور احتمالی در زندان  فشافویه اختصاص داد در تیتر یک خود نوشت:«رسیدگی به قتل در زندان فشافویه» روزنامه ایران در ادامه توضیح داد: دیروز سخنگوی قوه قضائیه با تشریح جزئیات مضروب و به قتل رسیدن مرحوم علیرضا شیرمحمدعلی، از دستور رئیس قوه قضائیه به سازمان زندان‌ها و دادستانی کل کشور برای بررسی قصور احتمالی مأموران خبر داد. اسماعیلی در توضیحات خود درباره این پرونده گفته است: «پرونده قتل مرحوم علیرضا شیرمحمدعلی با حساسیت و جدیت تمام توسط دادسرای عمومی و انقلاب رسیدگی و همانند برخی پرونده‌های ویژه دیگر با گذشت ۴۸ ساعت از وقوع قتل، تحقیقات دادسرایی آن انجام و پرونده با صدور کیفرخواست به دادگاه کیفری یک استان تهران ارجاع و در دادگاه نیز به صورت ویژه و در حداقل زمان قانونی رسیدگی خواهد شد.» به گزارش ایسنا، وی با اشاره به دستور رئیس قوه قضائیه برای رسیدگی به این موضوع، درباره جزئیات این دستور توضیح داده که «مقرر گردید هم از ناحیه سازمان زندان‌ها و هم از سوی دادستانی کل کشور دو تیم مجزا در مورد سهل‌انگاری یا قصور احتمالی مأمورین مربوط، بررسی دقیق انجام داده و نتیجه به ایشان گزارش و در صورت محرز شدن تخلف یا جرم، برخورد قاطع و مناسب انجام پذیرد.»

همزمان سازمان زندان‌ها هم در اطلاعیه‌ای ۵ بندی درباره این اتفاق توضیحاتی داده است. سازمان زندان‌ها در اطلاعیه خود ضمن تکذیب نگهداری زندانیان جرایم امنیتی با سایر مجرمین در یک مکان تأکید کرد که علیرضا شیرمحمدعلی در دوره حضور در زندان فشافویه جدا از دو زندانی که وی را به قتل رسانده‌اند، نگهداری می‌شده. بر اساس این اطلاعیه زندانی متهم به قتل به‌نام «م. خ» به همراه زندانی دیگر به نام «م. ش» به دلیل تخلفات داخل زندان، به طور کاملاً مجزا در محل مستقل نگهداری می‌شدند و تنها در ساعات جداگانه‌ای از یک هواخوری با متهمان امنیتی استفاده می‌کرده‌اند. سازمان زندان‌ها توضیح داده که «در روز حادثه، برای رفع ایراد سیستم فاضلاب بهداشتی محل نگهداری دو نفر فوق‌الذکر، نامبردگان به هواخوری هدایت می‌شوند که در همین اثنا با گشوده شدن درب محل نگهداری زندانیان امنیتی برای توزیع غذا، متهمان به دلیل حضور در هواخوری از فرصت پیش آمده سوء‌استفاده نموده و بسرعت وارد حریم نگهداری زندانیان امنیتی شده و ظرف مدت زمانی کمتر از دو دقیقه، علیرضا شیرمحمدعلی را مورد ضرب و جرح قرار داده که نهایتاً با حضور عوامل زندان و انتقال مصدوم به بیمارستان خارج از زندان، اقدامات پزشکی فاقد نتیجه بوده و نامبرده در بیمارستان فوت می‌کند.»

روزنامه همدلی صفحه نخست امروز خود را به انتخاب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی اختصاص داد و در ادامه افزود: دو روز پیش انتخابات هیئت رئیسه سال چهارم کمیسیون اجتماعی مجلس برگزار شد و اعضای ۲۳ نفره این کمیسیون با عقب‌گرد به دو سال قبل «عبدالرضا عزیزی» نماینده اصول‌گرای مجلس را که اکنون نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی است را برای ریاست کمیسیون اجتماعی مجلس در آخرین سال کاری دوره دهم انتخاب کردند.

برهمین اساس، علی ساری و محمد وحدتی به عنوان نواب رییس، ناهید تاج‌الدین و روح‌الله بابایی صالح به عنوان دبیران کمیسیون انتخاب شدند. همچنین، جلیل مختار نیز به عنوان سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس تعیین شد. اکنون اعضای این کمیسیون رئیس کمیسیونی را انتخاب کرده‌اند که بیش از این، نه یک بار بلکه دو بار وی را آزموده‌اند و خروجی‌ سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های وی و این کمیسیون وضعیت فعلی جامعه است که مورد قبول بالاترین مقام سیاسی کشور تا پایین‌ترین آن نیست.

عبدالرضا عزیزی نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی که اتفاقا هم نام و همشهری وزیر کشور است، در حاشیه همایش دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی روستاهای خراسان شمالی در برابر همه حاضران که دهیاران و اعضای شورای اسلامی روستاهای خراسان شمالی بودند و با حضور وزیر کشور، تصویر وی را بوسید.عبدالرضا عزیزی به سمت قاب عکس حرکت کرد و تصویر وزیر کشور را در تعجب همگان بوسید. تا ضمن این که «سنت بوسه» را در بین نمایندگان ادامه دهد، نشان دهد شان مجلس شورای اسلامی توسط برخی نمایندگان که باید وکیل مردم باشند، به پایین‌ترین حد و اندازه خود نزول پیدا کرده است. 

روزنامه دنیای اقتصاد در صفحه نخست امروز خود به برسی وضعیت ارز رانتی در کشور پرداخت در تیتر یک خود نوشت: «دو سناریو برای دلار ۴۲۰۰» روزنامه دنیای اقتصاد در ادامه توضیح داد: ظاهرا سرنوشت پر سروصداترین تصمیم ارزی آخر هفته در جلسه ستاد اقتصادی دولت مشخص می‌شود. روایت نماینده سیاست‌گذار در جلسه شورای عالی صادرات از دو سناریو برای دلار ۴۲۰۰تومانی حکایت دارد. در سناریوی اول، دلار ۴۲۰۰تومانی حفظ می‌شود؛ اما روند تخصیص آن به کالاها محدود می‌شود. سیاست‌گذار در این سناریو همگرایی نرخ ارز عرضه شده به سامانه نیما با نرخ توافقی بین صادرکننده و واردکننده را نیز دنبال می‌کند. در سناریوی دوم، حذف کامل دلار ۴۲۰۰تومانی مطرح شده که مورد تایید صاحب‌نظران اقتصادی نیز هست. این در حالی است که در مورد حذف ارز ترجیحی، یک واهمه تورمی وجود دارد. واهمه‌ای که پیش از تجربه یکسان‌سازی نرخ ارز در ابتدای دهه ۸۰ نیز وجود داشت و تصور می‌شد حذف ارز ترجیحی، تشدید تورم و جهش نرخ ارز را پدید آورد. اما در عمل رشد نرخ ارز در سال‌های ۸۱ تا ۸۹ (حدود ۲۵ درصد) به کمترین رشد نرخ ارز در طول یک دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی تبدیل شد. نرخ تورم نیز در طول ۱۸ماه، افزایش ۵درصدی را تجربه کرد؛ درحالی‌که از فروردین ۹۷ تا اردیبهشت ۹۸، نرخ تورم از ۳/ ۸درصد به بیش از ۳۰درصد صعود کرد تا دوران اصرار بر حفظ ارز ترجیحی، آثار تورمی شدیدتری را نسبت به دوران حذف ارز ترجیحی، در کارنامه اقتصاد ایران ثبت کند.

روزنامه مردم سالاری در صفحه نخست امروز خود به بررسی سود واکنش های جهانی به شمارش مهکوس هسته ای ایران پرداخت و در تیتر  خود نوشت: «واکنش های بین المللی به شمارش معکوس هسته ای ایران» روزنامه مردم سالاری در ادامه از قول بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی توضیح داده است: شــمارش معکــوس بــرای عبــور از ذخیره ۳۰۰ کیلــو اورانیــوم غنــی شــده آغــاز و تــا ۱۰ روز دیگــر یعنــی ۲۷ ژوئــن (۶ تیرماه) از این ســقف عبور می کنیم. دیگر آب سنگین را به عنوان یک ماده اولیه صادر نمی کنیم. ســخنگوی ســازمان انرژی اتمی در ادامه صحبت های خود در جمع خبرنگاران در مجتمع آب ســنگین اراک ادامه داد: ما تصمیم بر آن داریم که دیگر آب ســنگین را به عنوان یک ماده اولیه صادر نکنیم. ممکن اســت در سنوات آینده میزان استفاده از آب سنگین در داخل به حدی افزایش یابد که نیاز به صادرات نباشد. وی در این ارتباط توضیح داد: این قضیه به مانند صدور گاز است که ما گاز را به عنوان ماده اولیه صادر نمی کنیم بلکه آن را در مواد پتروشیمی استفاده می کنیم و در آن قالب  صادر می کنیم. کمالوندی با بیان اینکه حرکت در این راستا از نظر اقتصادی ارزش بالایی دارد، ادامه داد: البته ما در این راستا نمی خواهیم تعهداتی که در گذشته به بازارهایمان داده ایم را کنار بگذاریم و در کنار حفظ تعهد، به حفظ بازار خود نیز توجه داریم « آب ســنگین دارای مواد استفاده متعددی در رشته های مختلفی از جمله پزشکی است و به درمان و تشخیص بسیاری از بیماری ها در نوزادان کمک می کند، کمالوندی در بخش دیگری از صحبت های خود در مورد اجرای مرحله دوم کاهش تعهدات برجامی ایران تصریح کرده است: ما در ارتباط با این موضوع منتظر تصمیم مقامات مسئول کشور هستیم. »

روزنامه جوان صفحه نخست امروز خود را به اظهارات سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری، رئیس ستادکل نیروهای مسلح روز گذشته در حاشیه مراسم تجلیل از برترین‌های آموزش نیروهای مسلح در دانشگاه تربیت پاسداری امام حسین (ع) اختصاص دادو در تیتر یک خود نوشت:«بخواهیم تنگه را ببندیم با صلابت اعلام می‌کنیم»رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: ما توانایی این را داریم که اگر بخواهیم تنگه هرمز را مسدود کنیم و اقدام ما به شکلی خواهد بود که قطره‌ای نفت خارج نخواهد شد. اینکه چنین اتفاقی افتاده و ما مسئولیت آن را نمی‌پذیریم نشان می‌دهد که توطئه مشکوک دشمنان است؛ ما اگر اراده و قصد انسداد تنگه را داشته باشیم با صلابت آن را اعلام می‌کنیم. 

رئیس ستادکل نیروهای مسلح با اشاره به حوادث اخیر در خلیج فارس، گفت: جمهوری اسلامی ایران چنانچه اراده‌ای مبنی بر جلوگیری از صدور نفت از خلیج فارس داشته باشد، به دلیل قدرتمندی کشور و نیروهای مسلح آن اراده را به طور کامل محقق و به طور علنی و آشکار اعلام خواهد کرد. 

خاتمی: با جمع و تفریق آمار شورای نگهبان هم ۲ میلیون رای گم شده است| حداقل ۷ میلیون و ۸۹ هزار و ۹۹۳ رأی تقلب شده است؛ فتنه واقعی این است| آبروی نظام در مواجه صحیح با خیانت است

نماینده مجلس: معنی وجود حیات شبانه این است که اجازه دهید مردم به کلوپ و کازینو بروند!

پسر سیدحسن خمینی: متصدیان دفتر رهبری من را به صف اول نماز عیدفطر راهنمایی کردند

کلیدواژه: رویداد24 علی مطهری قتل علیرضا شیرمحمدعلی قتل شیرمحمدعلی زندانی سیاسی مجمع تشخیص مصلحت نظام زندانی سیاسی علیرضا شیرمحمدعلی

منبع این خبر، وبسایت www.rouydad24.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۶۷۶۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ابهاماتی درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی در گفتگو با مادر و وکیل او
 • ابهاماتی درباره مرگ علیرضا شیرمحمدعلی در گفتگو با مادر و وکیل او
 • سخنان مادر و وکیل علیرضا شیرمحمدعلی درباره مرگ این زندانی
 • ابهاماتی درباره مرگ علیرضا شیرمحمدعلی در گفت‌وگو با مادر و وکیل او
 • ماجرای یک قتل در زندان فشافویه
 • پرسش‌های باقی‌مانده از یک قتل در زندان فشافویه
 • ادامه ماجرای قتل یک متهم سیاسی در زندان‌
 • پرونده قتل شیرمحمدعلی روی میز قاضی
 • پرونده قتل شیرمحمدعلی روی میز قاضی بابایی
 • طرح سوال دو نماینده درباره قتل «شیرمحمدعلی» در فشافویه
 • پرونده قتل شیرمحمدعلی جهت رسیدگی روی میز قاضی بابایی قرار گرفت
 • جواد امام: سیدحسن خمینی از خانواده علیرضا شیرمحمدعلی دلجویی کرد
 • پس لرزهای قتل علیرضا شیرمحمدعلی در زندان فشافویه
 • ابهامات و حواشی پرونده قتل یک زندانی سیاسی
 • طرح سوال دو نماینده درباره قتل «شیرمحمد علی» در فشافویه
 • دستور رئیسی درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی +جزئیات
 • بازخوانی یک قتل عجیب در زندان بزرگ تهران
 • دستور رئیسی برای رسیدگی به قتل در زندان فشافویه
 • جوابیه علی مطهری به الف/ پیگیری قتل شیرمحمدعلی در قوه قضاییه/ انتقاد از سفر خانوادگی معاون وزیر به آمریکا در پوشش سفر کاری