Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «فارس»
2022-05-24@02:58:26 GMT

«علیرضا معاف» معاون قرآن و عترت وزیرارشاد شد

تاریخ انتشار: ۹ بهمن ۱۴۰۰ | کد خبر: ۳۴۲۵۱۶۶۹

«علیرضا معاف» معاون قرآن و عترت وزیرارشاد شد

به گزارش خبرنگار قرآن و فعالیت‌های دینی خبرگزاری فارس طی حکمی از سوی محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی علیرضا معاوف به عنوان معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی شد.

این اتفاق در حالی امروز رخ داد که دیگر معاونان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در همان روز‌های نخست معرفی شدند و معاونت قرآن و عترت با وجود رفتن معاون قبلی مسئولی نداشت و سرپرست معاونت هم با تأخیر چندماهه معرفی شده بود.

عدم معرفی معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد در ماه‌های اخیر اعتراض فعالان قرآنی را در پی داشت که این اتفاق امروز پس از چند ماه رخ داد و نهایتاً علیرضا معاف که اولین کاندیدای تصدی پست معاونت قرآن و عترت بود به عنوان چهارمین معاون معرفی شد.

معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سال ۱۳۹۱ با ارتقاء مرکز هماهنگی توسعه و ترویج فعالیت‌های قرآنی کشور به معاونت کار خود را آغاز کرد و از آن سال تاکنون عبدالهادی فقهی‌زاده، حجت‌الاسلام محمدرضا حشمتی و حجت‌الاسلام حمید محمدی در پست معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد فعالیت داشتند. همچنین اصغر امیر‌نیا مدت کوتاهی سرپرستی این معاونت را بر عهده داشت.

در حکم محمدمهدی اسماعیلی خطاب به علیرضا معاف آمده است:

جناب آقای  علیرضا معاف

با عنایت به شایستگی­ و سوابق ارزشمند جناب­عالی در حوزه­‌های اجرایی، علمی و قرآنی و نظر به  تعامل سازنده­‌تان با جامعه قرآنی کشور، به موجب این حکم به سمت «معاون قرآن و عترت (ع)» منصوب می‌شوید.

توجه به معارف قرآن و عترت به مثابه دو بال اصلی جامعه دینی برای حرکت به صلاح و سعادت، توأمان باید در همه برنامه­ریزی­ها و سیاستگذاری­ های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حاکم باشد.

امید است با اتکال به خداوند قادر متعال و با بهره گیری از تعالیم وحیانی و ظرفیت عظیم جامعه قرآنی کشور و نیروی انسانی متعهد و انقلابی و تعامل با نهادها و دستگاه‌­های فعال در حوزه قرآن و عترت در جهت تعمیق و گسترش فرهنگ و مفاهیم والای قرآنی و معارف عمیق آل­الله (علیهم­‌السلام) با امعان نظر به اهداف و شرح وظایف معاونت و مأموریت‌های ذیل ان‌شاءالله قرین توفیق و تأیید الهی باشید:

1ـ پیگیری رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی در حوزه­ قرآنی به ­ویژه توصیه­‌های معظم­‌له در دیدارهای سالانه با شرکت‌کنندگان در مسابقات بین­‌المللی و محافل انس با قرآن در زمینه‌سازی اجرا و تحقق دستورات صریح معظم­‌له در ارتقای جامعه قرآنی کشور

2ـ تدوین سیاست ­های کلی قرآنی کشور در عرصه ملی و بین­المللی با هماهنگی شوراهای عالی و سازمان­های فعال در عرصه قرآن

3ـ ایجاد هماهنگی با دستگاه­ های فعال در حوزه قرآن کریم به­ ویژه سازمان اوقاف و امور خیریه و همچنین سازمان تبلیغات اسلامی به منظور یکپارچه عمل کردن به سیاست­های تنظیمی و ابلاغی

4ـ صدور مجوز و نظارت بر فعالیت­ مؤسسه­ های فرهنگی قرآن و عترت(ع) بر اساس دستورالعمل ­های ابلاغی و قانونی

5ـ برنامه­ریزی و نظارت بر آموزش عمومی قرآن کریم

6ـ برنامه­ ریزی هدفمند برای برگزاری نمایشگاه­ ها و مسابقات سراسری قرآن کریم

7ـ پشتیبانی از مراکز تولید و عرضه آثار و محصولات قرآنی و صدور مجوز برای انتشار ترجمه­ های قرآن کریم

8ـ برقراری ارتباط با فعالان و پیشکسوتان قرآنی و حمایت از آن ها

9ـ استفاده مناسب از زمینه‌ها و حوزه­های اثرگذار معاونت ­ها و شوراهای وابسته به وزارتخانه با هدف گسترش فرهنگ قرآنی در جامعه

10ـ ارتقای سطح آگاهی­ های دینی قشرهای مختلف جامعه با برنامه­ریزی درخصوص سبک زندگی قرآنی و انس جامعه با قرآن  و آشنایی با معارف عمیق اهل­بیت(­علیهم­السلام) و ارتباط مستمر با دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی

11ـ بهره­برداری مناسب از ظرفیت ارتباطات بین­المللی قرآنی برای تعامل با ملت­های مسلمان و کشورهای جهان اسلام

12ـ راهبری کمیسیون توسعه فعالیت­های تبلیغی ـ ترویجی قرآنی و  برنامه­ریزی در جهت تحقق اهداف منشور توسعه فرهنگ قرآنی

13ـ  پی­گیری تحقق هنر دینی و قرآنی در همه حوزه­های مأموریتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر ارکان  دولت و وزارت­خانه­ها

14ـ هم­افزایی مستمر و رو به جلو با نهادهای قرآنی ذیل وزارت­خانه­  و درون دولت و خارج از دولت

15- توجه ویژه به  گسترش  معارف اهل­بیت­ (علیهم‌السلام) هم­پای توسعه فعالیت­های قرآنی

انتظار می‌رود گزارش پیشرفت کارها در هر یک از بندها مستمراً  و به صورت فصلی به این‌جانب ارائه شود.

مزید توفیق جناب‌عالی را در خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی و تحقق اهداف دولت مردمی، ظل توجهات حضرت ولی عصر(عج) و رهبری حکیمانۀ حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) از خداوند منّان خواستارم.»

گفتنی است، علیرضا معاف دانش آموخته مقطع دکترای علوم قرآن و حدیث است و از جمله سوابق مدیریتی و اجرایی وی می توان به قائم مقام و عضو شورای سیاستگذاری و برنامه ریزی نمایشگاه بین المللی قرآن، مسئول کمیته قرآن مشاوران وزیر فرهنگ، نماینده وزیر فرهنگ در تدوین طرح جامع قرآنی کشور در شورایعالی انقلاب فرهنگی و مسئول ارزشیابی و نظارت محتوایی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران اشاره کرد.

از دیگر سوابق مدیریتی و اجرایی معاون جدید قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عضو کمیته علمی اداره کتاب وزارت فرهنگ، عضو شورای سیاستگذاری و دبیر ستاد عاشوراییان فجرآفرین وزارت فرهنگ، مسئول کارگروه قرآنی قرارگاه قرب بقیه الله، عضو شورای راهبردی قرآن و نهج البلاغه نهاد نمایندگی رهبر انقلاب در دانشگاه ها، مدیرعامل مجمع سازمان دهنده موسسات و تشکل های قرآنی کشور، معاون پژوهشی موسسه سیاست پژوهی تمدن اسلامی، رییس اندیشگاه و مرکز مطالعات راهبردی ژرفا و ... است.

علیرضا معاف همچنین سابقه تدریس در مباحث اندیشه ای و دینی و فلسفی و قرآنی در دانشگاه های مختلف، نویسنده ده ها مقاله در مباحث فرهنگی و دینی و قرآنی، تالیف چندین کتاب و همچنین دریافت رتبه های برتر در مسابقات کشوری حفظ و مفاهیم قرآن را در کارنامه کاری خود دارد.

یادآور می شود، پیش از این اصغر امیرنیا مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سرپرستی این معاونت را عهده دار بود.

تبلیغات در خبربان

منبع: فارس

کلیدواژه: علیرضا قرآن وزارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معاونت قرآن و عترت معاون قرآن و عترت قرآن و عترت وزارت علیرضا معاف برنامه ریزی بین المللی قرآنی کشور قرآن کریم

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.farsnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «فارس» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۴۲۵۱۶۶۹ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

لینک‌های ویژه:

خبر بعدی:

جبهه فعالان فرهنگی جنوب کرمان تشکیل می‌شود 

به گزارش روز یکشنبه ایرنا و به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان، بهرام مسلمی مهنی در جشنواره فیلم و عکس هفته قرآن و عترت در شهرستان قلعه گنج اظهار داشت: این جشنواره از سری برنامه های سومین هفته قرآن و عترت جنوب کرمان است.

وی با بیان اینکه همگرایی و هم افزایی خوبی در شهرستان قلعه گنج وجود دارد، تصریح کرد: به دلیل حذف نگاه جزیره ای و تمرکز زدایی و توجه به شهرستان ها سعی شده جشنواره های سومین هفته قرآن و عترت در تمام شهرستان ها برگزار شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان ادامه داد: ظرفیت های این شهرستان در زمینه شعر، نمایش، عکس و فیلم قابل توجه است و در سفر استاندار نیز شاهد هنرنمایی این هنرمندان بودیم.

وی عنوان کرد: ما در رعایت عدالت فرهنگی همان طور که قول دادیم بخش های مختلف جشنواره های هفته قرآن و عترت را به شهرستان ها منتقل کردیم.

مسلمی مهنی بیان کرد: هنرمندان منطقه در بخش سند هنری خود نواقص دارند که به خود هنرمندان برمی گردد بخصوص در بحث هنر کارت که در این خصوص باید شخصا اقدام کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان بیان کرد: ما نهایت سعی خود را کرده ایم که هنرمندان از هنر کارت بهره مند شوند.

وی خطاب به هنرمندان، عنوان کرد: هنرمندان در زمینه شرکت در جشنواره ها فقط به بخش ریالی توجه نکنند بلکه به بخش معنوی و آن بخشی که قرار است از شما تجلیل کنند، بیاندیشید که سند و هویت هنری شما است پس تلاش کنید هویت هنری خود را حفظ کنید.

مسلمی مهنی خاطرنشان کرد: قرار است جبهه فعالان فرهنگی هنری انقلاب اسلامی را در جنوب کرمان با نگاه دلسوزان نظام همان هایی که دل در گرو انقلاب اسلامی دارند را تشکیل دهیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان تاکید کرد: هنرمندان در این زمینه باید ورود پیدا کنند حتما ما به هنرمندانی که در راستای آرمان ها و ارزش های انقلاب اسلامی حرکت می کنند، نگاه مثبت داریم.

وی افزود: اگر هنرمندی به آرمان ها و ارزش های انقلاب اسلامی و عقاید مردم نگاهی خلاف باشد طبیعی است که هیچ انقلاب و هیچ جامعه ای آن حمایت نخواهد کرد.

برچسب‌ها وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جیرفت

دیگر خبرها

  • نتایج مسابقات قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد
  • تجلیل از فرهنگیان و دانش‌آموزان منتخب قرآنی محلات
  • چهل و پنجمین دوره مسابقات قرآن و عترت در کهگیلویه برگزار می‌شود
  • یادداشت معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد در روزنامه ارگان دولت: روحانی، نفرت‌برانگیزترین رئیس دولت ایران است
  • توجه به موسسات قرآنی در دستورکار فرهنگ و ارشاد بوشهر قرار دارد
  • آموزش و پرورش ظرفیت مهم تربیتی برای ترویج فرهنگ قرآنی است
  • از مشارکت‌کنندگان نمایشگاه قرآن‌وعترت اصفهان تقدیر شد
  • یادداشت معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد در روزنامه ارگان دولت : روحانی ، نفرت‌برانگیزترین رئیس دولت ایران است
  • جبهه فعالان فرهنگی جنوب کرمان تشکیل می‌شود 
  • اختصاص اعتبار برای تکمیل پروژه مرکز قرآنی فاطمیه سمنان