Web Analytics Made Easy - Statcounter

به گزارش وانانیوز،  بهرام قاسمی در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران در ادامه گفت: مبارزه با تروریسم و چگونگی همکاری‌های در این زمینه نیز از موضوعات این اجلاس خواهد بود.

وی با بیان اینکه این دومین اجلاس میان این کشورهاست، گفت: در کنار اجلاس سه جانبه دیدارهای دو جانبه بین مقامات این کشور‌ها برگزار خواهد شد و نشست مشترک و دیدار با مقامات ایران نیز در حال برنامه‌ریزی است.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!اجلاس ایران، روسیه و آذربایجان فرصت خوبی برای رایزنی جدی در مورد مسائل منطقه و جهان است

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه هیات‌های مهمان توسط مقامات عالی رتبه در سطوح عالی همراهی خواهند شد، برگزاری این اجلاس را فرصت بسیار خوبی عنوان کرد که در آن در مورد موضوعات جهان و منطقه بین سه کشور رایزنی‌های جدی و حتی تصمیم‌گیری‌های لازم اتخاذ شود.

روند تغییر ساختار در وزارت خارجه ادامه دارد

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه روند تغییر ساختار در وزارت خارجه ادامه دارد، گفت: بر اساس تاپ چارت وزارت امور خارجه معاونت اقتصادی و معاونت سیاسی در این وزارتخانه تشکیل می‌شود. هنوز نفراتی که باید مسئولیت این دو معاونت را برعهده بگیرند قطعی نشده و آنچه که در رسانه‌ها در این زمینه مطرح می‌شود گمانه‌زنی بیش نیست.

با تمام گروه‌هایی که در مجموعه مقاومت هستند ارتباط داریم

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به سفر اخیر گروه عالی‌رتبه حماس به تهران آیا این امکان وجود دارد که ایران بخواهد بین روابط حماس و دمشق میانجی‌گری کند، اظهار کرد: سیاست جمهوری اسلامی ایران در مورد موضوع مقاومت در منطقه روشن است و ما با تمام گروه‌هایی که در مجموعه مقاومت هستند ارتباط داریم. علی رغم دیدگاه‌های مختلفی که ممکن است در برخی از حوزه‌ها با آن‌ها داشته باشیم.

وی افزود: این رفت و آمد‌ها علیرغم دیدگاه‌های مختلفی که ممکن است در برخی از زمینه‌ها وجود داشته باشد، برقرار است. اما صحبت از اینکه آیا قرار است ما وارد بحث میانجی‌گری شویم، زود است و باید صحبت در مورد این موضوع را به آینده موکول کنیم.

عمده موضوعات مطرح شده در جریان سفر عبادی به تهران مسائل دوجانبه و منطقه‌ای بوده است

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به این سوال که برخی از رسانه‌ها مدعی شده بودند که یکی از اهداف سفر نخست وزیر عراق به تهران انجام میانجیگری بین ایران و عربستان بوده است، اظهار کرد: سفر‌ها و رفت و آمد بین مقامات ایران و عراق زیاد است و ماهر لحظه که احساس کنیم باید گفت‌وگوی بین مقامات دو کشور صورت بگیرد این سفر‌ها و گفت‌وگو‌ها انجام می‌شود.

وی کشورمان با بیان اینکه عمده موضوعات مطرح شده در جریان سفر آقای عبادی به تهران مسائل دوجانبه و منطقه‌ای بوده است، گفت: فکر نمی‌کنم در خصوص موضوع میانجیگری بحث مشخص و روشنی در این سفر انجام شده باشد.

صداهایی که از ریاض دریافت می‌شود، صداهای متفاوتی است

قاسمی با بیان اینکه صداهایی که از ریاض دریافت می‌شود، صداهای متفاوتی است، گفت: گاهی مقامات این کشور صحبت از میانجیگری می‌کنند و سپس آن را تکذیب می‌کنند. ما مشکلی برای حل و فصل برخی از مسائل موجود بین کشورهای پیرامونی‌مان نداریم و آمادگی داریم که در یک محیط با ثبات‌تر و آرام‌تر زندگی کنیم و وضعیت جدیدی را در منطقه رقم بزنیم، ولی آنچه که از سوی عربستان مشاهده می‌شود مغایر با این روند است.

وی با اشاره به اختلاف سلیقه‌ها و مواضعی که که بعضا از سوی مقامات سعودی مشاهده می‌کنیم گفت: این موضع گیری‌ها تا حدود زیادی از واقعیت‌های موجود در منطقه به دور هستند و به نظر می‌رسد که بیشتر نگاه مقامات این کشور به سمت کشورهای فرامنطقه‌ای است تا استفاده از ظرفیت جمعی که در منطقه وجود دارد.

در مورد بازدید از اماکن نظامی ایران بحثی در دستور کار نیست

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به این سوال که آیا در جریان سفر اخیر آقای آمانو به تهران صحبتی بین وی و مقامات ایران در مورد بازدید از اماکن نظامی ایران صورت گرفته یا نه؟ اظهار کرد: سفر آقای آمانو به تهران سفر خوبی بود. انجام این گونه سفر‌ها بین تهران و آژانس پیش از این وجود داشته و ادامه خواهد داشت ارتباط خوبی بین ایران و آژانس وجود دارد.

قاسمی با بیان اینکه آژانس به عنوان یک سازمان تخصصی و وابسته به سازمان ملل وظایف خود را براساس قانون پیگیری می‌کند گفت: در مورد موضوعی که شما اشاره کردید بحثی در دستور کار نیست و در جریان این سفر در مورد همکاری‌های دو جانبه بین ایران و آژانس صحبت شد.

دفتر حافظ منافع ایران در جده ایجاد می‌شود

وی همچنین در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه با توجه به خبر منتشر شده مبنی بر اینکه سوئیس به عنوان حافظ منافع ایران و عربستان در تهران و ریاض انتخاب شده است، چه زمانی دیپلمات‌های ایرانی و سعودی راهی دو کشور خواهند شد تا فعالیت‌های خود را آغاز کنند، گفت: براساس آنچه که امضا شده، کشور سوئیس به عنوان حافظ منافع دو کشور انتخاب شده است و قرار است در آینده دفتر حافظ منافع ما در جده ایجاد شود. زمان گشایش این دفتر و اعزام دیپلمات‌های ایرانی به جده مشخص نیست. تاریخ دقیقی در این ارتباط در نظر گرفته نشده و در زمانی که موضوع قطعی شد در مورد آن اطلاع رسانی خواهد شد.

مساله اقلیم یک موضوع داخلی عراق است

وی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد رویکرد ایران در قبال تحولات اخیر در منطقه اقلیم کردستان گفت: مواضع ما در مورد این تحولات روشن است و ما بار‌ها گفته‌ایم حفظ تمامیت ارضی عراق یک اصل مسلم برای ماست و دیگر مجموعه مسائل عراق را نیز از این زاویه نگاه می‌کنیم.

این دیپلمات کشورمان ادامه داد: مساله اقلیم یک موضوع داخلی عراق است و ما هماهنگی‌های خود را با دولت بغداد طی روز‌ها و هفته‌های اخیر داشته‌ایم.

قاسمی خاطر نشان کرد: متاسفانه همه پرسی در منطقه اقلیم علی رغم توصیه‌های مشفقانه‌ای که صورت گرفته بود انجام شد و این کار اشتباه و نابه‌جا بود. ما با توجه به نوع روابطی که با مردم اقلیم داریم علاقه‌مند بودیم که آن‌ها از ورود به راه‌هایی که می‌تواند منجر به تضعیف و ایجاد مشکلاتی برای آن‌ها شود، خودداری کنند، اما هوس‌های افرادی مشخص که به مسائل منطقه کاملا اشراف ندارند و تحلیل دیگری از مسائل دارند، باعث شد که این همه پرسی انجام شود و مشکلاتی در داخل اقلیم برای مردم این منطقه ایجاد شود.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: امیدواریم که مشکلات مردم این منطقه کاسته شود و آن‌ها بتوانند در چارچوب تمامیت ارضی عراق زندگی مناسبی داشته باشند.

ملاک ما رفتار دولت آذربایجان است

وی همچنین در پاسخ به این سوال که علی رغم روابط خوب ایران و آذربایجان و سفر آتی رئیس جمهور آذبایجان به تهران شاهد این هستیم که برخی از نمایندگان پارلمان آذربایجان اظهاراتی ضد ایرانی مطرح کرده‌اند گفت: آنچه که برای ما ملاک است رفتار دولت آذربایجان است و ما سعی می‌کنیم در فرصت‌های مناسب در مورد این نوع موضع‌گیری‌ها با مقامات آذربایجان صحبت کنیم.

اطلاعات لازم درباره اقدامات خصمانه مقامات سعودی در منطقه را در اختیار داریم

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به این سوال که طبق برخی اخبار منتشر شده در جریان سفر نخست وزیر عراق به ریاض دولت عربستان دعوتنامه‌هایی را به سران برخی از قبایل عراقی ارسال کرده و از آن‌ها خواسته که با عربستان علیه ایران متحد شوند. نگاه ایران به این موضوع چیست و آیا تهران برنامه‌ای دارد که با برخی از گروه‌های مطرح و صاحب نفوذ عراق گفت‌وگو‌ها و رایزنی‌هایی داشته باشد، گفت: عربستان با توجه به سیاستی که پیش از این اشاره کردم و همچنین عدم شناخت درست از واقعیت‌های منطقه سعی می‌کند که در روابط سایر کشور‌ها با ایران اخلال ایجاد کند.

وی ادامه داد: ما رفتار عربستان را رصد می‌کنیم و اطلاعات لازم از اقدامات خصمانه که توسط مقامات سعودی در منطقه انجام می‌شود را در اختیار داریم. در رابطه با عراق با توجه به پیشینه روابط و ارتباطاتی که بین دو ملت وجود دارد ما با تمام گروه‌ها و اقوام مختلف در عراق در تعامل هستیم و ارتباط خوبی با مجموعه‌ای از اقوام و گروه‌ها در عراق اعم از شیعه و سنی و عرب و کرد داریم. این ارتباطات در چارچوب روابط ما با دولت عراق تعریف می‌شود و در واقع یک بحث تاریخی و فرهنگی است که در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

وی همچنین در مورد زمان سفر هیات‌های ایرانی و عربستانی به تهران و ریاض جهت بازدید از اماکن دیپلماتیک دو کشور گفت: ویزا برای هر دو هیات صادر شده، ولی تا آنجا که اطلاع دارم تا کنون سفری در این ارتباط انجام نشده است.

بهرام قاسمی در مورد بحث قره باغ گفت: از هرگونه تلاشی که منجر به کاهش نزاع و درگیری در این منطقه شود، استقبال می‌کنیم و از انجام اینگونه تلاش‌ها کوتاهی نمی‌کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه اظهار کرد: ما علاقه‌مند هستیم که روزی را شاهد باشیم که اختلافات در این منطقه برچیده می‌شود و دو کشور همسایه ما در بخش شمالی بتوانند در آرامش و امنیت بیشتری در راستای صلح و ثبات و توسعه اقتصادی گام‌های اساسی بردارند.

قاسمی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد اختلافات ایجاد شده بین کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و آینده این شورا گفت: مباحث ایجاد شده در ارتباط با این موضوع یک مساله داخلی شورای همکاری خلیج فارس است. البته پیش از این نیز مشکلاتی بین کشورهای عضو این شورا وجود داشته است، ولی برخی از این کشور‌ها با ایجاد یک دشمن فرضی سعی کرده‌اند که کشورهای عضو را متحد نشان دهند و وجود یک وحدت نظر در بین اعضا را نشان دهند که در این مسیر چندان موفق نبودند.

وی با بیان اینکه بحرانی که اکنون در این شورا وجود دارد عظیم است و کشورهای عضو آن در درون خود با مشکلاتی روبرو هستند، ولی به دلایل مختلفی برخی از این مشکلات دیده نمی‌شود، افزود: به نظر می‌رسد که احتمالا در آینده شاهد تغییر و تحولاتی در این مجموعه باشیم.

مین‌زدایی، مبادله زندانیان، کشته‌شدگان و مجروحان دو محور اصلی گفت‌وگو نشست آستانه ۷ است

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد دستور کار نشست آستانه ۷ که طی امروز و فردا در قزاقستان برگزار می‌شود، گفت: روز گذشته نشست‌های کارشناسی برگزار شد و قرار است طی امروز و فردا نیز اجلاس آستانه با حضور مقامات سه کشور ایران، ترکیه و روسیه برگزار شود.

وی با بیان اینکه مین زدایی و همچنین مبادله زندانیان، کشته شدگان و مجروحان دو محور اصلی گفت‌وگو در نشست آستانه ۷ است، خاطر نشان کرد: امیدواریم که سه کشور بتوانند در این نشست به تفاهمات لازم دست پیدا کنند.

قاسمی با موفق ارزیابی کردن روند آستانه تاکنون اظهار کرد: امیدواریم این روند بتواند هر چه بیشتر به ایجاد ثبات و امنیت در سوریه کمک کند.

امیدواریم هر چه زودتر مشکلات دانشجویان چینی حل شود

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه نشست خبری خود با خبرنگاران در مورد مشکل بانکی ایجاد شده برای تعدادی از دانشجویان ایرانی در چین گفت: این مشکل فقط خاص ایران نیست، در گذشته نیز چنین مشکلی به وجود آمده بود که تا حدودی رفع شد، ولی مجددا اخبار و اطلاعات منتشر شده حاکی از این است که دانشجویان ما با مشکلاتی روبرو شده‌اند.

قاسمی افزود: در این زمینه از طریق سفارت ایران در پکن و سفارت چین در ریاض و همچنین دیگر ارگان‌های اقتصادی مربوطه پیگیری‌هایی به عمل آمده است، موضوع در دستور کار است و علتی که چینی‌ها مطرح کرده‌اند، مربوط به مسائل داخلی آن‌ها و جابجایی برخی از قوانین و مقررات این کشور در حوزه‌ی بانکی است.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: به هر حال امیدواریم هر چه زودتر مشکلات این دانشجویان حل شود و پیگیری‌ها در این زمینه به نتیجه برسد.

وی در مورد نشست اخیر ائتلاف ضد یمن در ریاض و اظهاراتی که در آن جلسه از سوی برخی از مقامات شرکت کننده در این نشست از جمله وزیر خارجه عربستان علیه ایران مطرح شده است اظهار کرد: موضع ایران در ارتباط با مساله یمن روشن است و از همان ابتدا که تجاوز به این کشور آغاز شد هشدارهای لازم توسط ایران به کشورهای منطقه به خصوص کشورهایی که نقش اساسی در این تجاوز داشته‌اند، داده شد.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: بیاناتی که در این نشست مطرح شد تازگی ندارد و گویی بیان این‌گونه اظهارات تبدیل به عادت دیرینه برای برخی از افراد شده، عادتی که گویی قابل ترک از سوی آن‌ها نیست. آن‌ها عادت دارند با پراکنده گویی و کشیدن پای دیگران به مسائل و مشکلات خود در منطقه و داخل کشورشان سرپوش بگذارند.

قاسمی با بیان این که در بحث یمن متجاوز روشن است ادامه داد: آن‌ها نمی‌توانند بعد از گذشت چند سال با اشاره به نام دیگران و صحبت از کشورهای دیگر گناهی که مرتکب شده‌اند را به دیگران نسبت دهند و برای خود حریم جدیدی را تعریف کنند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشور همچنین در مورد روند تغییرات در ساختار وزارت خارجه گفت که این روند ادامه دارد و قسمتی از این موضوع به تصویب سازمان امور استخدامی رسیده است. بر اساس این تغییرات قرار است دو معاونت سیاسی و اقتصادی در این وزارت‌خانه ایجاد شود، ولی هنوز نفراتی که باید مسوولیت این دو معاونت را بر عهده بگیرند قطعی نشده و آنچه که در رسانه‌ها مطرح شده گمانه‌زنی‌ای بیش نیست.

وی همچنین به اهمیت نشست سه جانبه ایران، آذربایجان و روسیه در تهران با حضور روسای جمهور سه کشور گفت: در این نشست سه جانبه مشترک طیف وسیعی از موضوعات مطرح خواهد شد و کشورهای شرکت‌کننده در این اجلاس در راس هیات‌های سیاسی و اقتصادی به تهران می‌آیند و این اجلاس قطعا فرصت خوبی است که سه کشور در مورد مسائلی که با آن روبرو هستند گفت‌وگو و رایزنی کنند.

در ماه‌های آینده تبادلات زیادی بین لندن و تهران انجام خواهد گرفت

قاسمی در پاسخ به این سوال که پیش از این مطرح شده بود قرار است یک هیات کنسولی از انگلستان به تهران سفر کند، ولی گویی این سفر انجام نشده است، علت لغو این سفر چیست؟ اظهار کرد: اگر سفری انجام نشده است لزوما به این معنا نیست که لغو شده است و موضوع لغو سفر و جابجایی زمان انجام سفر دو موضوع متفاوت است.

وی با بیان این که رفت و آمد با مقامات انگلیس در حال انجام است، و در ماه‌های آینده تبادلات (هیات‌ها) زیادی بین لندن و تهران صورت خواهد گرفت، ادامه داد: رایزنی و گفت‌وگو بین مقامات دو کشور در سطح خوبی در حال برنامه‌ریزی است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در ادامه تاکید کرد که در مورد تاریخ مورد اشاره برای سفر هیات کنسولی انگستان اطلاع دقیقی ندارم، ولی همه این مسائل در دستور کار تهران و لندن قرار دارد و فکر می‌کنم که در ماه‌های آینده شاهد این رفت و آمد‌ها و گفت‌وگو‌ها خواهیم بود.

قاسمی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که گفته شده مرز شلمچه برای رفت و آمد زائران اربعین حسینی بسته شده است؟ گفت: ستاد عالی اربعین در وزارت کشور تشکیل شده و مرتب امور را در زمینه‌های مختلف رصد کرده و تحت نظر دارد. هم‌چنین در ارتباط با مجموعه مسائل مرزی، وزارت کشور و سایر ارگان‌های ذی‌ربط تماس‌های مکرری با دولت عراق دارند و اگر مشکلی نیز وجود داشته باشد قابل حل است. برخی از مسائل کوتاه مدت و مقطعی که به دلایل شرایط خاص مرزی و امنیتی پیش می‌آید قابل استناد نیست و باید نهایت کار را مورد توجه قرار داد.

درباره نظرات سخنگوی قوه قضاییه صحبتی ندارم

دری‌اصفهانی در بازگشت ۱. ۷ میلیارد دلار و محموله طلا به کشور مشارکت داشته است

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه نشست مطبوعاتی خود با خبرنگاران که بیش از ۹۰ دقیقه به طول انجامید در پاسخ به سوالی در مورد نگاه وزارت خارجه به پرونده دری اصفهانی و اظهارات اخیر سخنگوی قوه قضائیه در مورد پرونده این فرد، اظهار کرد: آنچه که سخنگوی قوه قضائیه مطرح کرده است نظرات این حوزه است و نظرات این حوزه به عنوان یک قوه مستقل، متین و مورد احترام ما است و من در مورد نظراتی که ایشان مطرح کرده‌اند صحبتی ندارم.

وی گفت: همان‌طور که پیش از این نیز گفته‌ام آقای دری اصفهانی عضو وزارت خارجه نبوده‌اند و توسط دستگاه‌های دیگری به ستاد برجام به عنوان مشاور معرفی شده بودند. مشاوران زیادی توسط ارگان‌های ذی‌ربط به وزارت خارجه معرفی شده‌اند و ایشان نیز جزء این افراد بودند.

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به سوابق دری اصفهانی طی دهه‌های گذشته گفت: ایشان با بسیاری از سازمان‌های دولتی همکاری‌های جدی داشته‌اند و خدمات ارزنده‌ای را برای کشور به ارمغان آورده‌اند. وی در بحث بازگشت ۱. ۷ دهم میلیارد به کشور و همچنین محموله طلا مشارکت داشتند و این موضوعات از جمله خدمات شایان ایشان بوده است.

ملاک وزارت خارجه درباره روابط پنهان افراد نهادهای امنیتی است

قاسمی با بیان اینکه ملاک ما در وزارت خارجه نهادهای امنیتی هستند که می‌توانند در مورد روابط پنهان افراد تحقیق و قضاوت کنند و اطلاعات لازم را ارائه کنند، گفت: وزارت خارجه در مورد افرادی که با این وزارت‌خانه همکاری می‌کنند یا مشاوره می‌دهند این صلاحیت و ابزار را ندارد که در مورد روابط پنهان آن‌ها و درونیاتشان تحقیق کند و این وظیفه نهادهای امنیتی کشور است که این اقدامات را انجام دهند و اگر مشکلی بود آن را به نهادهایی همچون وزارت خارجه اطلاع دهند.

وی به صحبت‌های اخیر وزیر اطلاعات در مورد دری اصفهانی در مصاحبه با ایسنا، اشاره کرد و گفت: صحبت‌های وزیر اطلاعات نشان داد که از دیدگاه این وزارت‌خانه که یکی از اساسی‌ترین دستگاه‌های بررسی این موضوعات است، برخی از اتهامات وارده به این شخص درست نیست و ایشان حتی همکاری‌هایی را نیز با این وزارت‌خانه داشته‌اند.

وزارت خارجه به مسایل سیاست داخلی ورود نمی‌کند هر چند ...

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات اخیر نماینده عربستان در سازمان ملل علیه ایران مبنی بر اینکه ایران علیه شهروندان خود تبعیض نژادی و مذهبی قائل می‌شود و همچنین سوء استفاده برخی از افراد و کشور‌ها از موضوع سپنتا نیکنام جهت فشار به ایران گفت: وظایف وزارت خارجه مشخص است و من در مورد مسائل داخلی اظهار نظر نمی‌کنم، گرچه معروف است که می‌گویند سیاست خارجی دنباله سیاست داخلی است، ولی همان‌طور که گفتم ما در حوزه مسائل سیاست داخلی ورود نمی‌کنیم.

وی با بیان اینکه سوء استفاده دیگران از موضوع مورد اشاره یک بحث دیگری است، افزود: آنچه که به حوزه کاری ما برمی‌گردد، اظهارات غلط، بی‌جا و بی‌ربط برخی از مقامات سعودی است که با توجه به بحران‌های متعدد منطقه‌ای و بین‌المللی که با آن روبرو هستند، سعی در ایران هراسی دارند و در راستای همین هدف سعی می‌کنند از هر سوژه و موضوعی استفاده کنند. گرچه تا کنون در این زمینه موفق نبوده‌اند، چرا که رفتار ناسنجیده آن‌ها آنچنان قابل عیان است که نمی‌تواند تاثیری بگذارد.

عربستان به جای اعطای حق شهروندی به روبات‌ها، حقوق شهروندانش را رعایت کند

قاسمی با بیان اینکه دولت سعودی باید به حقوق شهروندان خود احترام بگذارد و از سرکوب آن‌ها و مردم یمن دست بردارد، گفت: آن‌ها به جای اعطای حق شهروندی به ربات‌ها در راستای ترمیم چهره خود، باید در عالم واقعیت حقوق شهروندان خود را رعایت کنند و باور کنند که این اقدامات بی‌ربط کمک کار دولت سعودی نخواهد بود. گرایش به بازی‌های رباتیک از سوی عربستان و از دیگر سو زیر پا گذاشتن حقوق مردم این کشور و همچنین یمن توسط مقامات این کشور، تناقض و تضادهایی است که از دولتی که با مشکلات عدیده‌ای روبروست و سردرگم است برمی‌آید.

وی در پاسخ به این سوال که قرار بود برجام بستری برای سرمایه‌گذاری خارجی در ایران باشد، ولی اخیرا مشاهده کردیم که شرکت تویوتا به خاطر خدماتی که به ایران داده از آمریکا عذرخواهی کرده و شرکت توتال نیز اعلام کرده در راستای اجرای تعهداتش به ایران منتظر تصمیم کنگره آمریکاست، گفت: وزارت خارجه با تمام توان در جهت کاهش تخریب‌هایی که از سوی آمریکا در مورد برجام انجام می‌شود، حرکت می‌کند و تلاش دارد که اثرات بدعهدی آمریکایی‌ها را کاهش دهد و اجازه ندهد که این بدعهدی‌ها و بدقولی‌ها در مسیر روان‌تری حرکت کنند.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه تخطی آمریکا از برجام بسیار زیاد است و در گزارش اخیر وزارت خارجه به مجلس مصادیق آن کاملا روشن شده است افزود: جهان امروز در برابر ترامپ ایستاده است و ما در موضوع برجام یک صدای واحد را از مجموعه جهان در مخالفت با سیاست‌های ترامپ می‌شنویم. ترامپ روز به روز در این زمینه منزوی‌تر می‌شود.

قاسمی با بیان اینکه تلاش آمریکایی‌ها در این راستا است که ایران نتواند از مزایای برجام استفاده کند، ادامه داد: ایران با درایت این موضوع را پیگیری می‌کند و فکر می‌کنیم که این‌ها تلاش‌های مذبوحانه‌ای است که از سوی آمریکایی‌ها انجام می‌شود. اتحادیه اروپا بار‌ها در نشست‌های خود با صدای بلند حمایت خود را از برجام اعلام کرده است و ما شاهد این هستیم که فقط چند کشور بی‌هویت در منطقه در کنار ترامپ قرار دارند که فکر می‌کنیم این نیز قابل اعتنا نیست.

وی افزود: ما تلاش داریم اثرات سیاست‌های نابخردانه‌ای که از سوی آمریکا در مورد برجام صورت می‌گیرد را هر چه بیش‌تر کاهش دهیم و در مسیر همکاری‌های اقتصادی با جهان اقدامات لازم را انجام دهیم.

قاسمی در واکنش به این سوال که گفته می‌شود اخیرا بازرسان آژانس به تعدادی از دانشگاه‌های صنعتی ایران رفته‌اند و در مورد موضوع پایان نامه دانشجویان و اساتید رشته فیزیک اتمی سوالات و مطالبی را مطرح کرده‌اند، گفت: من ترجیح می‌دهم در مورد چیزی که نمی‌دانم صحبتی نکنم.

وی همچنین در مورد صحبت‌های اخیر رئیس‌جمهور مصر در گفت‌وگو با فرانس ۲۴، در ارتباط با تعامل ایران و مصر گفت: من تمام سخنان آقای السیسی را به خاطر ندارم. آقای السیسی درست گفته‌اند، ایران و مصر ۴۰ سال است که با یکدیگر رابطه ندارند. ما قبول داریم که مصر کشور مهمی است، دارای تاریخ و سابقه دیرینه‌ای است، جایگاه ویژه‌ای در جهان اسلام و عرب دارد، اما در حال حاضر به خاطر سیاست‌های اشتباه گذشته این موضوع چندان تبلور ندارد و باید مصر به جایگاه قبلی خود نزدیک شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به پیوندهایی که بین ایران و مصر وجود دارد، تصریح کرد: ما فکر می‌کنیم که مصر می‌تواند در ایجاد ثبات و امنیت در منطقه نقش بیشتری را ایفا کند، ولی این نقش امروز وجود ندارد و ما توصیه‌مان به دولت‌مردان مصری این است که تا حدی از نگاه‌های سنتی و دیدگاه‌هایی که در چند دهه گذشته داشته‌اند و مانع برقراری روابط شده است، فاصله بگیرند و با زاویه و نگاه جدیدی مسائل منطقه و ایران را مورد بررسی و تحلیل قرار دهند و اگر بتوانند در طریقی به این مرحله برسند، زمینه برای گفت‌وگو‌ها بیشتر فراهم می‌شود و همان‌طور که گفتم این موضوع بستگی به این مساله دارد که دولت‌مردان مصر به چه میزان آمادگی دارند که خود را واقعیت‌های موجود در منطقه تطبیق دهند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه این نشست در پاسخ به سوالی در مورد اهمیت سفر پوتین به تهران گفت: نهمین دیدار آقای پوتین و آقای روحانی در روز چهارشنبه در تهران برگزار می‌شود. همچنین آقای الهام علی اف رئیس‌جمهور آذربایجان نیز برای دهمین بار با آقای روحانی دیدار می‌کنند و قطعا در تاریخ روابط دو کشور این حجم از دیدار‌ها قابل توجه است.

وی ادامه داد: ارتباط با دیگر کشورهای منطقه قفقاز از جمله ارمنستان و گرجستان نیز همواره برای ایران مهم بوده است.

از صحبت‌های آقای عراقچی سوءبرداشت شده است

در مورد مسائل موشکی با هیچ کسی و هیچ کشوری گفت‌وگو نمی‌کنیم

قاسمی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که اخیرا توییتی منتشر شده مبنی بر اینکه آقای عراقچی در جمع دانشجویان گفته‌اند که با مقامات اروپایی در مورد بحث موشکی مذاکره نکرده‌ایم، ولی گپ و گفت‌وگوهایی داشتیم. چنین موضوعی صحت دارد؟ گفت: آنچه که شما اشاره کردید را من ندیدم. آقای عراقچی بر اساس وظایفشان به مانند سایر معاونان در طول هفته با سفرای خارجی و هیات‌های خارجی دیدار می‌کنند و گفت‌وگوهایی را انجام می‌دهند. در بحث موشکی موضع ما روشن است، همان‌طور که پیش از این گفته‌ایم ما در مورد مسائل موشکی با هیچ کسی و هیچ کشوری گفت‌وگو نمی‌کنیم. مسائل موشکی جزء مسائل دفاعی ایران است و تجربه‌های تاریخی، جنگ تحمیلی، مسائل منطقه، بدعهدی‌ها و شیطنت‌ها به مردم ایران آموخته که باید در دفاع از کشور بر توان و ایستادگی خود تکیه کنند.

وی با بیان اینکه مساله موشکی یک موضوع کاملا داخلی است و این اقدامات با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت مغایرتی ندارد، گفت: فعالیت‌های موشکی ایران جنبه دفاعی دارد و تهاجمی نیست.

قاسمی با بیان اینکه این فعالیت‌ها ادامه خواهد داشت، خاطر نشان کرد: کشورهایی که در این خصوص صحبت می‌کنند باید در دخل و خرج خود ببینند که سالیانه به چه میزان سلاح‌های مخرب کشتار جمعی به کشورهای منطقه ما می‌فروشند و بودجه نظامی کشورهای اطراف ما چقدر است و بودجه نظامی ایران به چه میزان؟ ما در منطقه از جمله کشورهایی هستیم که کمترین بودجه نظامی را داریم، چرا که به مردم خود متکی هستیم.

وی ادامه داد: آنچه که شما مطرح کردید شاید سوء برداشت از یک گفت‌وگو بوده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین در پاسخ به این سوال که به نظر می‌رسد وزارت خارجه با ناامیدی از اروپایی‌ها در ارتباط با موضوع بانکی تلاش کرده که دیپلماسی بانکی را در قاره آفریقا پیگیری کند، اظهار کرد: ارتباط با آفریقا همواره برای ایران مهم بوده و ما با کشورهای مختلف این قاره رابطه داشته و خواهیم داشت. ما تلاش می‌کنیم همکاری‌های خود با کشورهای آفریقایی را به دلایل مختلف گسترش دهیم و سفر آقای ظریف به آفریقا ربطی به دیگر مسائل مبتلابه موجود ندارد و آفریقا به عنوان یک مجموعه مستقل همیشه مورد توجه ما بوده است.

این دیپلمات کشورمان با اشاره به دستاوردهای سفر ظریف به آفریقا گفت: ما تلاش داریم که حضور جدی‌تری در آفریقا داشته باشیم. به این روند ادامه می‌دهیم و امیداریم که در آینده‌ای نزدیک هیات‌های دیگری در سطوح متفاوت به آفریقا اعزام کنیم تا حوزه‌های همکاری خود را با این قاره افزایش دهیم.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: بحث‌هایی که در حاشیه سفر به آفریقا بعضا از سرناآگاهی مطرح شد، مثل مسائل بانکی اشتباه است، روابط ما با کشورهای اروپایی در جریان است و در حوزه‌های متعدد در حال گفت‌وگو و رایزنی با آن‌ها هستیم و امیدواریم که این همکاری‌ها به مرحله انجام برسد.

انتهای پیام

منبع: وانا

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت vananews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «وانا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۱۵۳۴۶۹۰۵ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

کاردار ایران به وزارت خارجه انگلیس دعوت شد

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، وزارت امور خارجه انگلیس یکشنبه شب با انتشار بیانیه‌ای که یک نسخه آن در تارنمای دولت لندن منتشر شد نوشت: امروز به دستور وزیر امور خارجه، کاردار سفارت ایران در لندن احضار شد.

در این بیانیه ضمن تکرار مواضع حمایتی لندن از رژیم صهیونیستی آمده است: بریتانیا حمله مستقیم و بی‌سابقه ایران به اسرائیل و همچنین نقض حریم هوایی اردن و عراق را به شدت محکوم می‌کند. در زمان تنش بزرگ در خاورمیانه، این اقدام ایران عمیقا خطرناک و غیرضروری بود.

انگلیس بدون اشاره به اینکه پاسخ تهران به تجاوزگری رژیم صهیونیستی علیه کنسولگری ایران در سوریه صورت گرفت ادعا کرد: مقامات ایران باید برای تنش زدایی و توقف رفتارهای بی ملاحظه و غیرقانونی خود اقدامی معنادار و فوری انجام دهند.

در بیانیه وزارت امور خارجه انگلیس همچنین بر لزوم «آزادی فوری و بدون قید و شرط» کشتی توقیف شده مرتبط با رژیم صهیونیستی در تنگه هرمز تاکید شده و آمده است: بریتانیا به دفاع از امنیت اسرائیل و امنیت همه شرکای منطقه ای خود از جمله اردن و عراق ادامه خواهد داد. ما به همکاری با شرکای بین المللی خود برای حفظ ثبات در منطقه ادامه خواهیم داد.

ساعاتی پیش هم دیوید کامرون وزیر امور خارجه انگلیس با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) نوشت که در تماس تلفنی با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان، مواضع لندن را درباره حمله ایران علیه سرزمین‌های اشغالی اعلام کرده است.

به گزارش ایرنا، ایران با بهره گیری از حق ذاتی دفاع از خود مبتنی بر ماده ۵۱ منشور ملل متحد و در پاسخ به تجاوزات نظامی مکرر رژیم اسرائیل، به ویژه حمله نظامی علیه مکان دیپلماتیک ایران که در روز ۱۳ فروردین ماه (اول آوریل ۲۰۲۴) در نقض آشکار حقوق بین الملل و بند ۲ منشور ملل متحد صورت گرفت و متعاقب آن ناتوانی شورای امنیت برای اتخاد تدابیر لازم برای محکومیت و مسوولیت پذیر کردن متجاوز، مجموعه ای از حملات نظامی علیه اهداف نظامی در سرزمین های اشغالی را انجام داد.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران شنبه شب با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که به منظور تنبیه متجاوز، با استفاده از توانمندی‌های راهبردی اطلاعاتی، موشکی و پهپادی خود به اهداف نظامی مهم ارتش تروریستی صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی حمله و آنها را با موفقیت مورد اصابت قرار داد و منهدم کرد.

جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که به اهداف و اصول حقوق بین الملل و منشور ملل متحد متعهد است اما در بکار گیری حق ذاتی دفاع از خود بر اساس حقوق بین الملل در هنگام ضرورت تردید نخواهد کرد.

دیگر خبرها

  • کاردار ایران به وزارت خارجه انگلیس دعوت شد
  • فرانسه و انگلیس دیپلمات های ایران را احضار کردند
  • انگلیس دیپلمات ایران را احضار کرد
  • کاردار ایران به وزارت خارجه انگلیس احضار شد
  • ترکیه: میان ایران و آمریکا تبادل پیام انجام دادیم
  • احضار سفرای انگلیس، فرانسه و آلمان به وزارت امور خارجه
  • احضار سفرای ۳ کشور اروپایی به وزارت خارجه + جزئیات
  • احضار سفرای انگلیس، فرانسه و آلمان در تهران به وزارت امور خارجه
  • انتقاد شدید ذوالنوری از هیات رئیسه مجلس / تمام قدرت در ریاست و معاونت ها متمرکز شده / 5 نفر کاندیدای ریاست مجلس آینده هستند
  • انتقاد شدید ذوالنوری از هیات رئیسه مجلس /تمام قدرت در ریاست و معاونت ها متمرکز شده است /5 نفر کاندیدای ریاست مجلس آینده هستند